Jak fungují NFC čipy a jakou mají spojitost s mobilními telefony
Možná si je pamatujete ze školní jídelny nebo jste jimi otevíraly skříňku ve fitcentru, řeč je o NFC čipech – kulatých, plastových, různě barevných přívěšcích, které se staly součástí svazku vašich klíčů. Možná byste ani netušili kolik toho mají společného s dnešními mobily. Představíme vám princip, na kterém fungují.
NFC čipy slouží k bezkontaktní komunikaci mezi zařízeními na krátkou vzdálenost menší než 4 cm, odkud také pramení název jejich, který vychází z anglického „Near Field Communication“. Princip této komunikace spočívá v elektromagnetickém poli, které vzniká mezi dvěma zařízeními po jejich přiblížení. Jedno ze zařízení je přitom nastaveno v režimu čtečky a druhé v režimu tzv. tagu. Tagy jsou přitom schopné pomocí čtečky spustit nějakou akci, třeba zaplatit oběd, tak jako to dělal váš školní tag podobný rozlišovači na klíče. Dnešní využití NFC technologie už je ale mnohem dál.
Dnes se NFC technologie nachází v každém mobilním telefonu
Tato technologie se stala běžnou součástí každodenního života právě díky své efektivitě a zejména bezpečnosti. Dnes se nachází v každém mobilním telefonu či tabletu a umožňuje rychlí a bezpečný přenos dat na krátkou vzdálenost, což zahrnuje platební transakce a široké spektrum interakcí mezi zařízeními. Až tedy budete příště v obchodě platit mobilem, vzpomeňte si, že na počátku všeho stál váš barevný NFC čip ze školní jídelny.
Kde všude se s technologií NFC můžete setkat
Využití této technologie je opravdu široké. Máme pro vás několik příkladů, kde se s ní můžete setkat v praxi:
- Bezkontaktní platby pomocí mobilů, tabletů či platebních karet
- Otevírání dveří či skříněk (přístupové karty do objektů)
- Digitální vstupenky na různé akce, koncerty či do muzeí
- Přenos informací mezi dvěma zařízeními (například fotky či kontakty)
- Bezdrátová sluchátka
- Občanský průkaz (od roku 2021 je jeho součástí NFC čip pro komunikaci s úřady)