Triamese By Convair US Air Force: Opakovaně použitelný raketoplán

Triamese By Convair US Air Force: Opakovaně použitelný raketoplán

Opakovaně použitelný vesmírný transportní systém Triamese má atraktivní provozní schopnosti a výrazně snížené provozní náklady. Koncept byl pojmenován Triamese, protože používá tři prakticky identické prvky k doručení svého užitečného zatížení na oběžnou dráhu. V této třídílné nebo triamské konstrukci byl orbiter vložen mezi dva pilotované boostery. Každý booster měl devět motorů a orbiter měl tři.

Každý prvek je raketově poháněné vozidlo s vertikálním vzletem, horizontálním přistáním, opakovaně použitelné. Dobrý podzvukový výkon dosahovaný křídly s proměnnou geometrií ve spojení s použitím turbodmychadel poskytuje schopnost plavby, která zlepšuje provozní i logistické aktivity.

Dva z prvků vozidla fungují jako boostery od vzletu na rychlost přibližně 8 000 – fps, načež zpomalí a podzvukově letí na vhodné místo přistání.

Orbitální prvky včetně užitečného zatížení pak zrychlují na nízkou oběžnou dráhu Země. Raketové motory všech tří prvků před uvedením do provozu pracují s pohonnými látkami z pomocných prvků.