Koncept TWA Moonliner: Komerční letadlo ve tvaru rakety

Koncept TWA Moonliner: Komerční letadlo ve tvaru rakety

TWA Moonliner byl navržen tak, aby připomínal futuristickou raketovou loď a měl sloužit jako symbol Jet Age a vzrušujících možností cestování vesmírem. Stál přibližně 80 stop (24 metrů) na výšku a vyznačoval se aerodynamickým stříbrným tělem s logem TWA výrazně zobrazeným na jeho boku. Interiér byl navržen tak, aby měl luxusní ubytování, které cestujícím nabídlo jedinečný a nezapomenutelný zážitek z létání.

TWA Moonliner byl koncept komerčního dopravního letadla ve tvaru rakety vyvinutý společností Trans World Airlines (TWA) ve spolupráci s Walt Disney Imagineering. Myšlenka se zrodila v 50. letech minulého století jako součást propagační kampaně nazvané atrakce „Rocket to the Moon“ v Disneylandu.

Ačkoli TWA Moonliner nebyl nikdy postaven jako skutečné letadlo, byla zkonstruována replika konceptu v měřítku 1/100 a umístěna v Tomorrowlandu v Disneyland Parku v Kalifornii. Sloužil jako poutavý středobod atrakce Rocket to the Moon, kde si návštěvníci mohli prohlédnout vnitrozemí a představit si, jaké by to bylo cestovat na Měsíc.

Původní replika TWA Moonliner v Disneylandu byla nakonec v roce 1975 nahrazena novou atrakcí nazvanou Mission to Mars. Menší repliky Moonlineru však stále lze nalézt jako dekorace v určitých oblastech parku. Celkově vzato TWA Moonliner představuje ikonický a nápaditý koncept z počátků vesmírného průzkumu a letectví, zachycující vzrušení a optimismus té doby.