Sea Shadow (IX-529): Experimentální loď s technologií stealth

Sea Shadow (IX-529): Experimentální loď s technologií stealth

Sea Shadow (IX-529) byla experimentální stealth loď postavená společností Lockheed pro námořnictvo Spojených států, aby určila, jak lze dosáhnout nízkého radarového profilu, a otestovala konfiguraci trupu s vysokou stabilitou, která byla používána v oceánografických lodích.

Sea Shadow byl postaven v roce 1984, aby prozkoumal použití technologie stealth na námořních plavidlech, a byl používán tajně až do veřejné premiéry v roce 1993. Kromě toho byla loď navržena tak, aby otestovala použití automatizace ke snížení velikosti posádky. Podívejte se na video z Found And Explained pro více informací:

Sea Shadow měl konstrukci dvojitého trupu SWATH pro malou vodní plochu. Pod vodou byly ponořené dvojité trupy, každý s vrtulí, zadním stabilizátorem a vnitřním křídlem. Část lodi nad vodou byla spojena s trupy pomocí dvou šikmých vzpěr. Konstrukce SWATH pomohla lodi zůstat stabilní v drsné vodě až do mořského stavu 6 s výškou vlny 18 stop (5,5 m) nebo „velmi rozbouřeného“ moře.

Tvar nástavby byl někdy přirovnáván ke kasematě železného berana CSS Virginia z americké občanské války. Sea Shadow měl 12 paland, jednu malou mikrovlnnou troubu, lednici a stůl. Nebyl zamýšlen jako schopný mise a nikdy nebyl uveden do provozu, ačkoli je uveden v registru námořních plavidel.