Vlastnosti samolepicích etiket pro mražené produkty

Vlastnosti samolepicích etiket pro mražené produkty

Mražené produkty jsou žádané mezi mnoha kategoriemi spotřebitelů. Tyto výrobky mají dlouhou trvanlivost (od 6-12 měsíců) a jsou určeny pro skladování při extrémně nízkých teplotách, vysoké vlhkosti a v blízkosti jiných potravinářských výrobků.

Takové podmínky vyžadují použití speciálních etiket pro zmrazení.

Vlastnosti samolepek pro označování mražených produktů

Takové etiket musí splňovat řadu kritérií: odolávat trvale nízkým teplotám, být odolné proti prasknutí a vymazání informací, umožňovat umístění informací na zboží pokryté matným sklem.

Kromě toho si musí zachovat své původní vlastnosti při vysoké vlhkosti, být odolné proti propíchnutí a roztržení (mráz má často ostré rohy) a zachovat čistotu obrazu při kontaktu s tuky a vodou (při tavení). Také by měly být odolné po celou dobu trvanlivosti produktu a neměly by obsahovat škodlivé a jedovaté složky pro lidské tělo.

Samolepicí materiály pro mražené produkty

Klíčovou vlastností etikety je mrazuvzdornost. Proto se tyto samolepky tisknou na fólii s lepicí vrstvou nebo na termopapír s ochranným nátěrem, který odolává teplotám -30°C a nižším. Vhodné je také použití 2-vrstvých samolepek, které jsou pevnější a odolné vůči agresivním vlivům prostředí.

Pro značení mrazem se používají následující typy samolepek.

  • Syntetické etikety: odolné proti vlhkosti a mastnotě, odolávají nízkým teplotám a mají vynikající přilnavost k povrchu výrobku. Potisk se provádí barevnou páskou na pryskyřičném podkladu nebo s přídavkem vosku. Pokud je štítek papír, obrázek se aplikuje voskovými stuhami.
  • Termotransferová lepidla: odolávají teplotám do -50°C a vysoké vlhkosti. S přidáním speciální lepicí vrstvy se takové štítky pohodlně aplikují na mražené zboží jednoduše v mrazničkách.
  • Termoetikety jsou polypropylenové a pololesklé. Obě možnosti jsou vhodné pro produkty s trvanlivostí 1 rok a více. Lepidla jsou certifikována pro lidskou bezpečnost, takže je lze lisovat přímo na potravinářské výrobky.
  • Tepelné etikety: s jednovrstvým ochranným nátěrem se používají pro etiketování chlazených ryb nebo masa.

Existují etikety s konstantními daty nebo proměnnými. V druhém případě se používají předtištěné samolepky (flexotiskové nebo termotransferové s ekologicky nezávadnými barvami, na kterých je uvedeno datum výroby, hmotnost, cena atd.).

Samolepicí etikety na mražené produkty zajistí rychlé a spolehlivé označení zboží v podmínkách nízkých teplot a vysoké vlhkosti. Na produktech budou pevně držet a udrží si čitelnost informací rok i déle.